Новини

23.02.2019Заниманията по интереси: въпроси и отговори относно изискването за 5% външни изпълнители

Много от училищата успешно започнаха заниманията по интереси, финансирани от държавния бюджет. Платформата https://class.mon.bg/ ще  продължи да приема нови регистрации на занимания по интереси  до 28 февруари.  С оглед на това, че изискването минимум 5 % от заниманията по интереси да бъдат организирани от  външни за училището физически или юридически лица все още не  е изпълнено от много училища и те ще загубят тези средства, прилагам отговори на често задавани въпроси.

 

Може ли вместо на външен изпълнител да дадем заниманието на непедагогически персонал от нашето училище?

Не. Ал. 7 на чл. 21 от Наредбата за приобщаващото образование изисква „Външните за училището физически и юридически лица по ал. 6 провеждат не по-малко от 5 на сто от организираните занимания по интереси в училището.” Щом лицето има трудов договор с училището, независимо дали като учител или непедагогически персонал, той или тя не е външно лице.

Разбира се, често непедагогическият персонал е изключитлно подходящ да води определени занимания по интереси. Има два начина това да се случи:

- като представител на училището, но в този случай това не покрива изискването за външен изпълнител,

-като представител на външна организация, читалище и др.: в този случай директорът сключва договор с организацията, а не с физическото лице, което ще води заниманията.

 

Какво образование трябва да имат лекторите – външни изпълнители?

Няма специални изисквания. Наредбата за приобщаващото образование изисква само „да са в трудови или облигационни правоотношения с юридическото лице и да притежават професионален опит и/или професионална квалификация в областта на съответното занимание по интереси, да не извършват дейности, които съдържат идеологически и/или религиозни доктрини, верски убеждения или нетолерантност”.  Това дава възможност да бъдат включвани като лектори родители, общественици и др., независимо от образоването им.

 

В нашето село няма подходящ външен изпълнител, но такъв може да намерим в близкия град. Можем ли да покрием неговите пътни разходи със средствата за занимания по интереси?

Да. Член 16 а от Наредбата за финансирането позволява средствата за ЗИ да бъдат използвани и за транспорт. Това включва и транспорт за лектор, който не е от съответното населено място.

 

Може ли изискването 5 % от ЗИ да бъдат организирани от външни лица да бъде заменено от опция в 5 % от ЗИ учителите  да използват продукти, закупени от външни лица?

Категорично не. Можете да закупите продукти от външни лица, включително софтоуер, като използвате за това средства, отпуснати за ЗИ.

Но това не отговаря на изискването за външен изпълнител. Това изискване се отнася до този, който води ЗИ.

 

Има ли значение дали външният изпълнител е организация или физическо лице?

И в двата случая вие изпълнявате изискването и средствата ще бъдат признати. Преценете сами кой е по-добрия вариант в зависимост от местния контекст.

 

Защо е въведено изискването да наемаме външен изпълнител?

Това изискване е въведено, за да „отвори” училището за средата и местната общност. Появата на външно лице почти винаги води до повишаване на интереса на учениците, обмен на нови идеи и други положителни ефекти.  Макар понякога да е трудно, винаги може да се намери подходящ родител, или образован младеж, или общественик..., който има желание да води ЗИ. Ако няма подходяща НПО, вероятно има читалище, което можете да ангажирате. Не отхвърляйте външната експертиза!

 

Какво ще стане, ако не изпълним изискването минимум 5 % от заниманията по интереси да бъдат организирани от  външни за училището физически или юридически лица?

Ще загубите тези средства. Ал. 2 на чл. 21 от Наредбата за приобщаващото образование определя, че общините удържат 5% от средствата на съотвтното училище. Евентуално неизпълнение на изискванията за минимум 40 % STEM и минимум 5 % ЗИ, делегирани на външен изпълнител ще бъде отчитано в края на учебната година. Това важи и за настоящата учебна година. Т.е. сега, през втория срок, тези пропорции трябва да бъдат спазени.

 

Вижте още:

Заниманията по интереси: допълнителни въпроси и отговори

Формиране и разпределение на бюджета на заниманията по интереси: въпроси и отговори

Заниманията по интереси, финансирани от държавния бюджет: важни срокове и съотношение

Какво предвиждат промените в Наредбата за финансирането?

Занимания по интереси, предлагани от Център Амалипе

КАЛЕНДАР
<< март 2019 >>
Нед. Пон. Вто. Сря. Чет. Пет. Съб.
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
folklore obrazovanie zdrave centrove youthtolerance
Tyxo.bg counter